Vybavení

 
 

 

    Lezečky:                                                                         

Lezecké boty (nebo také zvané lezečky), je nejobvyklejší název pro speciální obuv, využívanou při skalním lezení a boulderingu. Pro zlepšení přilnavosti mají obvykle lezečky na vnější straně vrstvu z gumy, zvyšující tření se skálou (případně s chyty na umělé stěně). Jsou dva typy lezaček nazouvací, a zavazovací. 

 

 

 

 

Jak  vybrat lezečky:

Lezcům, kteří s lezením začínají doporučuji pohodlnou, tvrdší lezečku. Stejné velikosti jako normální běžná obov. Do lezaček se nenosí ponožka, nebo jen velmi tenká bezešvá.

Pokud se rozhodujete mezi nazouvacími a zavazovacími lezečkami, mějte na paměti, že nazouvací jsou měkké a citlivé, tudíž poskytují menší oporu. Po zesílení a zdokonalení v technice si už můžete koupit o něco těsnější a měkčí lezečky, ve kterých budete mít lepší cit a můžete tak pokračovat v dalším sebezdokonalování v lezení.

 

    Horolezecké lano:                           

 Horolezecké lano slouží lezci k jištění při výstupu v těžkém horském terénu, při sportovním lezení na cvičných stěnách, lezení na ledu a pro další outdoorové aktivity, kde je nutné chránit osoby proti pádu. Jsou využívána i pro slanění (sestup pomocí lana) v místech, kde nelze použít klasický sestup z výšky – např. skalní (nebo jinou) stěnou.

 

Typy Lan: dynamická lana, statická lana

Dynamická lana: Hlavním rozdílem mezi dynamickým a statickým lanem je že dynamické lano pruží a to v rozměrech 8-15%. Dynamické lano se nejčastěji používá v horolezectví. Jejich pružnost totiž postupně pohlcuje kinetickou energii horolezce a tím zabraňuje rizikům způsobeným velkým přetížením v okamžiku zachycení pádu. 

Statická lana: Jak sám název napovídá statické lano nepruží tak jako dynamické lano, ale maximálně do 5% délky. Používá se hlavně jako pracovní lano, užití má také ve speleologii a v záchranářství, v případech, kdy pružení lana není žádoucí. 

 

Jak vybrat lano:

Člověk by si měl vybrat lano podle toho kde bude nejčastěji lezení praktikovat.

  1. Jak budu lano používat?? Na lezení po skalách a na umělé stěně potřebujete lano jednoduché. Na lezení v horách potřebujete dvojče nebo lana poloviční, na lezení v ledu lana poloviční, čili „půlky“.
  2. Délka lana?? Na skalách a na stěnách by délka lana měla být dvojnásobkem délky cest, na které se chystáte. Tedy na 30ti metrovou cestu budete potřebovat 60ti metrové lano.
  3. Jaké používám jistítko?? Pokud používáte osmu, nebo klasický kyblík, můžete použít lana všech průměrů. Pokud ale používáte jistítko Gri-Gri měli byste používat lano o průměru 10-11mm.
  4. Odolnost lana – počet pádů?? Počet pádů = odolnost lana. Každé horolezecké lano musí mít nejméně 5 pádů, ale čím více pádů, tím lépe!
  5. Inpregnace lana?? Na horách je vodoodpudivá úprava žádoucí, na skalách vítaná. Čím lépe impregnované lano je, tím je kvalitnější a má i větší životnost.
  6. Měkkost/tuhost lana?? Při koupi si lano v obchodě dobře ohmatejte a zmáčkněte kličku lana (ohyb) v dlani, abyste věděli, jak je tuhé. Na tuhých lanech se hůř vážou uzly a špatně se s nimi manipuluje, mají také větší tendenci časem tvrdnout.

 

 

    Karabiny:

Karabina je pevné kovové oko, uzavírané pérovým nebo šroubovým mechanismem, které slouží hlavně jako spolehlivý spojovací prvek, např. mezi horolezeckým lanem a skálou (umělou stěnou).

Zámky na karabinách mohou být klasické háčkové (zobáčkové),  Pojistky zámku bývají i šroubovací. Náhled karabin fotogalerie.

 

    Expreska (expresní smyčka):

Expreska, celým názvem expresní smyčka, je krátká sešitá popruhová smyčka spojující dvojici karabin.

Slouží ke spojení lana a jistícího bodu při lezení, místo jednuduché karabiny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sedací úvaz (sedák)

Sedací uvaz, slengově nazívaný jako "sedák". Slouží jako spojení člověka s lanem. Jedná se o životně důležitou spojku. Je to pevný jistící bod lezce. Slouží jako opora lezce před volným pádem ze skály.

 

Jak vybrat správný sedák??

Při výběru sedáku je důležité říct si pro jakou činnost budeme sedák využívat.

  1. Sportovní lezení: Sedáky na sportovní lezení byvají lehčí. Jednodušeji se nasazují a sundávají. Využijete ho na umělých stěnách a malých skalách. Proto má jen dvě oka na nošení výbavy. Jsou u něj jen málo nastavitelné nohavičky.
  2. Technické lezení: Tyto sedáky jsou relativně lehké a pohodlné. Jelikož u technického lezení budete potřebovat více materiálu, jsou tyto sedáky opatřeny čtyrmi a více oky. Bederní pás je tuhý a pevný. Poskytuje tak oporu při delších cestách.
  3. Ledy a mixy: Podobný předešlému typu, ale jelikož bude lézt v zimních podmínkách je pro tyto podmínky uzpůsoben. Má čtyři a více ok na nošení výbavy (šrouby a pomůcky do ledu), vypolstrovaný bederní pás.
  4. Vysokohorská turistika: Tento sedák má celosezonní využití. Nohavičky se dají velmi jednoduše vypnout, zapnout a nastavit kvůli omezené manipulaci v rukavicích. Disponuje maximálně čtyřmi oky z důvodu nošení malého množství výbavy.

 

Smyčky:

Smyčkou, coby jistícím prostředkem, se obecně v horolezectví nazývá krátké lano či popruh spojený uzlem nebo švem do uzavřeného okruhu. 

V přeneseném, vedlejším významu slova se tak ale nazývají všechny krátké lanové nebo popruhové části horolezecké výzbroje, dlouhé 1-2 metry.

 

 

 

 

 

 

Horolezecká přilba:


Přilba se používa pro ochranu hlavy lezce. Chrání před úrazem hlavy, při pádu lezce. A také chrání před padajícímy kameny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jistítko:

Slaňovací osma

Slaňovací osma, je jedna z prvních prostředků k jistění lezce a spolulezce. JIstící osmu vynalezl německý lezec Prof. Max Frimmer. V poslední době jistící osmu nahrazuje spousta jíných jistících prostředků jako třeba (Gri-Gri), ale s jistítkem Gri-Gri, se nedá slaňovat. Ale "osma" má stále svůj význam, s "osmou" lze snadněji jistit na starých ztvrdlých lanech, nebo lanech s boulovatým a hýbajícím se opletem. Podobně jako u tzv. kyblíků ale nemá dostatečnou brzdicí sílu při tahu lana přímo dolů.

 

 

 

Vybavení na ledy

Vybavení na ledy je v hodně ohledech stejné jako na sportovní lezení na skalách (viz. článek vybavení). Proto v této části bude vypsané jen to vybaveni které potřebujete na "ledy".

 

Vybavení:

 

Cepín:

Cepín je horolezecké náčiní (speciální nástroj), určený k pohybu osob po ledovcích, ledových plotnách, sněhových polích, ale i kombinovaném, nebo čistě skalním terénu.

Cepíny jsou dlouhé 40-90 cm, kradší cepíny se používají při pohybu složitějším terénu.

 

Jak vybrat cepíny??

 

Turistické cepíny:

Tento typ cepínu není pro vertikální pohyb na ledu, ale slouží pro usnadnění pohybu na sněhu, firnu a ledovcových svazích. Jeho stavba tomu také odpovídá. Hlava (hrot)není příliš zahnutá, disponuje spíše rovným tvarem. To má samozřejmě svůj důvod. Hlavní funkcí není škrábat se po závratných ledových stěnách, ale brzdit svůj případný pád nebo použít cepín jako jištění.  Dobré je také zmínit materiál, který může být na rozdíl od ostatních typů rozdílný. Na "hlavu" cepínu se nejčasteji používají slitiny oceli, ale pokud je kladen důraz na váhu cepínu používají se i slitiny hliníku.

 

Cepíny pro klasické horolezectví:

U těchto typů cepínu, se setkávame s jiným typem topůrka, které je mírně prohnuté.  Odlišnost může být i ve sklonu hrotu, který je mnohem více zkosený. To znamená, že cepín má využití i ve velmi strmých svazích, ale je pořád využitelný ve všech směrech jako turistický cepín. A však při širším využití toho to typu cepínu může mít za následek menší pohodlí při chůzi.

 

Lezecké cepíny:

Asi nejnápadnější změnou oproti turistickým cepínům je tvar topůrka, který je velmi prohnutý. Hlava je rovněž poznamenaná velkými změnami. Asi největší rozdíl je ten, že hroty se dají vyměňovat, jsou velmi zkosené a ostré. Jiná je taky délka a váha cepínu, tento druh cepínu má délku maximálně do 50 cm. Hmotnost je větší, než u turistických cepínů, aby se zvětšila kinetická síla, která je potřebná k lepšímu zachycení v ledu.

 

Ledové specialy:

Toto je velmi specializovaný druh lezeckých cepínů, které nejsou přímo určeny pro slézání vrcholů. Využití najdou hlavně na ledových stěnách a technicky velmi náročných cestách, se kterými se můžete setkat na závodech v ledolezení. Změny můžete opět zaznamenat ve tvaru topůrka, které čím dál více připomíná tvar otevřeného „U"

 

Mačky

Jak vybrat mačky??

Při výběru maček by jsme si měli uvědomit na jaký typ bot budem mačky nasazovat, a na jaké aktivity budete mačky využívat. Vybrat si mužete i způsob uchycení na botu (důležité při častém měnění bot).

  • musí pokrývat celou plochu podešve
  • musí mít alespoň 8 hrotů, z nichž 6 musí být vertikálních
  • minimální délka hrotů je 20 mm

 

Vhodné boty
Bota pro pohyb s mačkami musí být dostatečně robustní, tuhá, se svrškem odolným proti odřeninám od maček. Vhodná bota je samozřejmně bota která je ošetřena proti vlchkosti a vniknutí vody.

 

Druhy maček??

 

Turistické mačky:

Tyto mačky pro chůzi po plochých ledovcích, firnových polích a méně strmých svazích. Tyto mačky jsou nejčastěji s 12 hroty, lehčí mačky se dělají s 10 hroty. Ale samozrejmě lepší stabilitu budete mít s 12hroty. obvyklá konstrukce turistyckých maček je - přední a zadní část je spojená tenkým ocelovým nosníkem, která dovoluje botě mírný ohyb podešve, a tím i pohodlnější chůzi. Váha obviklích turistických maček je přibližně  od 800 do 1200 g.

 

Lezecké mačky:

Lezecké mačky jsou o něco těžší než turistické. U maček na lezení se můžeme setkat s rámovou konstrukcí (je ovšem na ústupu). Její vyšší tuhost je vykoupena větším nebezpečím, že lezec škobrtne. Pro lezení se kromě tužšího systému uchycení používají horizontální vyměnitelné hroty. Jejich špice jsou řešeny podobně jako špice cepínů pro lezení v ledu.